Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

نایب‌رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نساجی و پوشاک با تاکید بر لزوم اصلاح بودجه 99 متناسب با بحران کرونا، گفت: در صورتی که مشکل تامین مواد اولیه موردنیاز برای تولید ماسک، گان، انواع پارچه و منسوجات مورد نیاز مراکز درمانی برطرف شود، می‌توانیم علاوه بر تامین نیاز بازار داخل، صادرات نیز داشته باشیم.

مجید نامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه در حال حاضر تولیدکنندگان در شرایط خاصی به سر می برند، اظهار داشت: اثرات بحران کرونا طولانی مدت است که باید برای پسا بحران یا پسا کرونا فکری جدی اندیشیده شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر کشور در شرایط جنگ نیست که بگوییم از چند روز بعد و پس از خروج از جنگ، وضعیت به حالت عادی برمی گردد بلکه تبعات اجتماعی،  استرس، احساس ناامنی و عدم اطمینان در کشور فراگیر شده و این موضوع، بازار خرده فروشی را به راحتی تحت تاثیر قرار می‌دهد به طوری که تولید و فروش به سختی صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان جهش تولید، ادامه داد: یکی از مسائل مورد تاکید ما به عنوان اتحادیه پوشاک، موضوع تامین مالی برای حمایت از مردم، تولید و اصناف است.

نامی با تاکید بر لزوم بازبینی جدی در بودجه بندی سال ۹۹ اظهار داشت: امسال بودجه با یک مکانیزم خاص به مرحله تصویب و ابلاغ رسید اما با توجه به بحران پیش آمده، این بودجه باید به فوریت اصلاح شود.

 وی توضیح داد: اگر ریز بودجه مورد بررسی قرار گیرد، مشاهده خواهد شد که برخی بخش ها، بودجه های کلانی را دریافت می‌کنند که در اشتغال و سطح معیشت مردم تاثیری ندارند بلکه به برخی دلایل، بودجه به آنها اختصاص داده شده است.

وی افزود: در برخی موارد به بعضی بخش‌ها بودجه‌های کلانی اختصاص می‌یابد که در شرایط خاص، این بودجه‌ها باید قطع شوند زیرا منابع دولت برای تامین بودجه محدود است و با توجه به کاهش قیمت نفت و ادامه تحریم ها باید مدیریت بهتری بر بودجه صورت گیرد.

* وقت حسابرسی بخش‌هایی‌ست که مالیات نمی‌پردازند

نایب رئیس اتحادیه پوشاک تصریح کرد: بخش هایی در اقتصاد ایران همچنان وجود دارند که مالیات نمی پردازند و حسابرسی نمی شوند و حتی برخی از آنها بودجه هم می گیرند که حالا وقت آن است که در مورد بودجه آنها تصمیم جدی اتخاذ شود.

به گفته وی، کرونا عاملی است برای اینکه ساز و کار این بخش ها شفاف شود و حسابرسی و هزینه کرد آنها در یک جا متمرکز شود.

وی با تاکید بر اینکه بودجه این بخش‌ها باید بهینه یا قطع شود، افزود این اتفاق به پیشبرد اقتصاد کشور کمک می کند.

نایب رئیس اتحادیه پوشاک در ادامه با تاکید بر اینکه باید سیستم چابکی در تصمیم گیری ها و حمایت از تولید در داخل کشور وجود داشته باشد، گفت: در رابطه با تامین مواد اولیه موردنیاز برای تولید اقلام پزشکی و بهداشتی از جمله ماسک، گان، انواع پارچه و منسوجات برای مراکز درمانی مشکلاتی وجود دارد و این در شرایطی است که همه کشورها دنبال تأمین این محصولات هستند و ما با توجه به امکانات کشور می‌توانیم علاوه بر تامین نیاز بازار داخل، در صادرات نیز موفق باشیم.

وی ادامه داد: این اتفاق در صورتی محقق خواهد شد که سیستم ها، ناکارآمد نباشند و تصمیمات با قدرت اجرایی شوند.

وی ادامه داد: برخی بخش ها همچنان به فکر واردات و منافع خودشان هستند که این تفکرات باید از بین برود و مدیریت قوی و قاطع بر این مسئله صورت گیرد.

به گفته نامی، در شرایطی که بحث واردات گان‌های پزشکی با قیمت ۸ تا ۱۲ دلار مطرح است، چرا برخی حاضر نیستند از تولیدکنندگان داخلی با در نظر گرفتن یک سود معقول حمایت کنند تا ضمن تامین نیاز داخل و صادرات، شاهد ارزآوری و ایجاد اشتغال هم باشیم؟

 وی در پایان تاکید کرد: سیستم  مدیریت  کشور و اجرای فعالیت ها باید به درستی انجام شود  تا بتوانیم از بحران خارج شویم.

تاثیر طولانی‌مدت کرونا روی بازار خرده‌فروشی/ وقت حسابرسی ‌آنهایی‌ است که مالیات نمی‌پردازند
تاریخ: یکشنبه 24 فروردین 1399