Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

صنعت نساجی و پوشاک که سال گذشته به دلیل حوادث مختلف از جمله سهمیه‌بندی بنزین و شیوع ویروس کرونا در مجموع سال بدی را پشت سر گذاشت، این روزها متاثر از دور تازه تحریم‌ها قرار گرفته و فعالان این صنایع آینده تیره و تاری برای آن متصورند.

اسفند ماه پارسال به دلیل شیوع کرونا، رکود مطلق را در صنعت پوشاک کشور شاهد بودیم و همه مراکز خرید و فروشگاه‌ها تعطیل شد.

با در نظر گرفتن حوادث آبان ماه پارسال و سهمیه بندی بنزین که فروش پوشاک را به شدت تحت تاثیر قرار داد، همه فعالان این صنعت امیدوار به بازار شب عید و اسفند ماه بودند اما ویروس کرونا همه پیش‌بینی‌ها را نقش بر آب کرد، به طوری که همه لباس‌های زمستانه و بهاره تولید شده، اما به فروش نرفته اند و انبارها مملو از لباس است.

برپایه این گزارش، صنعت پوشاک جزو پنج صنعت آسیب دیده از کرونا بود که دستور به تعطیلی آنها داده شد، بنابراین فعالان آن کار نکرده و درآمدی نداشتند. کارشناسان معتقدند ۸۰ درصد تجارت زنجیره تولید تا فروش محصولات پوشاکی در سال گذشته آسیب دیده است.

تولیدکنندگان و فعالان این صنعت هنوز از شوک این حوادث خارج نشده و خود را باز نیافته اند که این بار سایه شوم تحریم های آمریکایی را بالای سر خود می بینند. تحریم هایی که دور تازه آن از ۲۰ فروردین امسال به صورت جدی تر آغاز شده و نوک تیز پیکان آن به سمت صنایع نساجی و پوشاک، ساختمان و معدن است.

در این زمینه، نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران به ایرنا گفت: دور تازه تحریم‌ها شرکت‌هایی که در زمینه تامین مواد اولیه با شرکت‌های ایرانی همکاری می‌کردند به ویژه از کشورهای ترکیه هند و چین را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

«مجید نامی» افزود: آمریکایی‌ها به بسیاری از بانک‌ها و شرکت‌ها مهلت داده بودند که با شرکت های ایرانی به خصوص در صنایع یاد شده همکاری نکنند و بیستم فروردین گذشته این مهلت به پایان رسید.

وی بیان داشت: بانک کونلون چین و سایر بانک ها از ترکیه و هند که زمانی برای تهاتر پول نفت و گاز و صادرات ایران، همچنین واردات کالا از آن کشورها تشکیل شده بودند، اعلام کردند که دیگر با صنعت نساجی ایران همکاری نمی‌کنند.

این مقام صنفی ادامه داد: به این ترتیب انتظار می رود تامین مواد اولیه به خصوص الیاف، پنبه، الیاف اکریلیک، پارچه، نخ، ماشین آلات و تجهیزات تحت تاثیر قرار گرفته و به ناچار مجبور به واردات آنها از طریق واسطه ها و با صرف هزینه‌های بیشتر باشیم.

وی پیش بینی کرد که این مشکل بتواند دست کم ۶ تا هفت درصد قیمت مواد اولیه مورد نیاز صنایع نساجی و پوشاک را افزایش دهد، علاوه بر آن تامین به موقع مواد اولیه نیز چالشی برای آینده این صنایع است.

نامی گفت: هرچند برخی شرکت های داخلی، پیش بینی هایی قبل از اعمال تحریم ها برای تامین مواد اولیه داشتند و دپوی مواد اولیه انجام دادند، اما تنها برای کوتاه مدت پاسخگو خواهد بود.

وی تاکید کرد: از دستگاه دیپلماسی و دولت انتظار می رود مذاکره فعالانه با این کشورها که سال ها شریک تجاری کشورمان بوده و حتی در زمان تحریم ها ما را تنها نگذاشته اند را برای رفع مشکلات در دستور کار قرار دهند و به دنبال راهکار باشند.

این مقام صنفی هشدار داد: در غیر این صورت افزایش کالای قاچاق و واردات غیرقانونی پوشاک، پارچه، نخ و غیره اجتناب ناپذیر خواهد بود.

وی اظهار داشت: در زمینه الیاف اکریلیک، عمده این مواد از خارج کشور تامین می شود و بطور نمونه صنعت فرش ماشینی تا ۹۰ درصد وابسته به واردات این الیاف است، همچنین در زمینه تامین پنبه با دشواری مواجه خواهیم شد، زیرا پنبه تولیدی کشورمان کیفیت پایینی دارد.

کرونا و آسیب دیدگان صنعت نساجی

نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در خصوص راهکارهای در نظر گرفته شده برای آسیب دیدگان این صنعت از ویروس کرونا نیز یادآور شد: وام‌هایی با سود ۱۴ درصد از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ویژه برای تولید کنندگان لباس یکسره (گان)، ماسک و سایر ملزومات مبارزه با کرونا در نظر گرفته شده اما تاکنون پرداختی از این محل انجام نشده است.

وی گفت: شاید بهترین کمک تاکنون باز شدن برخی کسب و کارها بود و اگر واحدهای خرده فروشی نیز آغاز به کار کنند، این صنعت می‌تواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد.

نامی ادامه داد: مقرر شده دولت نیز وام‌ها و تسهیلاتی برای اصناف و واحدهای تولیدی به شرط حفظ اشتغال و تولید اعطا کند.دور تازه تحریم‌ها علیه صنعت نساجی و پوشاک و نگرانی فعالان این صنایع
تاریخ: چهارشنبه 10 اردیبهشت 1399