Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

نماینده ولی فقیه در استان یزد با تاکید بر توسعه کارگاه‌های خانگی تولید پوشاک گفت: توسعه صنعت پوشاک تنها راهکار برطرف کردن مشکل بیکاری ناشی از شیوع کرونا است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی ظهر امروز در دیدار با مدیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با اشاره به اینکه تعاون می‌تواند بیکاری را در کشور ریشه کن کند اظهار داشت: بیکاری‌های جامعه ما به ویژه در بین فارغ التحصیلان به دو دلیل است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در سبک آموزشی ما تفکر و تعقل جایی نداشته به همین دلیل جوانان ما هم به دنبال نوآوری و خلاقیت در حوزه‌های مختلف نمی‌روند و به همین دلیل برای اشتغال خود دچار سردرگمی می‌شوند افزود: اصلا معنی ندارد که جوانی 16 سال درس بخواند و پس از آن بیکار بماند، این نشان دهنده ضعف شدیدی است که در آموزش ما وجود دارد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: مشکلات این سیستم سبب شده که در حوزه کار هم با مشکل جدی روبه رو شویم و فارغ‌التحصیلان ما خودشان به فکر نوآوری و ایجاد کار جدید نمی‌روند.

ناصری یزدی یکی از علل بیکاری جوانان را عدم اطلاع از کاری که باید انجام دهند دانست و تصریح کرد: لازم است حرفه‌ها و فنونی که مورد نیاز جامعه است را به جوانان معرفی کنیم و آموزش‌های لازم را به آنها بدهیم و پس از آن با حمایت‌های لازم زمینه‌ای فراهم کنیم که آنها مشغول به کار شوند.

امام جمعه یزد تصریح کرد: در طول دو ماه گذشته به مسئولان استانی و کشوری تذکر دادم که الان زمینه‌ای فراهم شده که صنعت پوشاک کشور را تقویت کنیم و به ویژه با کارگاه‌های تولید ماسک، ظرفیت بسیار خوبی به وجود آمده و می‌توان همین کارگاه‌ها را به کارگاه تولید پوشاک تبدیل کرد.

وی افزود: در طول سال بیش از 300 میلیون قطعه لباس در کشور مصرف می‌شود که الان بخش زیاد آن از خارج کشور تامین می‌شود که به راحتی و بدون سرمایه زیاد می‌توانیم در طول چند ماه آموزش فرصتی را به وجود آوریم که این پوشاک در کشور تولید شود و زمینه اشتغال بیش از 10 میلیون نفر در کشور به وجود آید.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: الان خانم‌هایی هستند که در برخی از شرکت‌ها بدون بیمه و با حقوق بسیار کم مشغول به کار هستند در حالی که می‌توانند هر یک از آنها خودشان کارگاه  تولید پوشاک راه‌اندازی کرده و برای خود جمعی از بانوان محله درآمد خوبی تامین کرده و نیاز کشور را هم رفع کنند.

ناصری یزدی با بیان اینکه برای رفع مشکلات بیکاری‌های ناشی از کرونا هیچ صنعتی نمی‌تواند به اندازه صنعت پوشاک تاثیرگذار شود گفت: راه‌اندازی این پوشاک‌ها و در کنار آن مبارزه مناسب با قاچاق زمینه‌ای فراهم می‌کند که کشور در این حوزه به خودکفایی کامل برسد و بیکاری هم به کمترین میزان ممکن برسد.

امام جمعه یزد افزود: البته موضوع مهمی که در این رابطه باید به آن توجه شود این است که دولت باید جلوی رانت‌خواری‌های موجود در جامعه را بگیرد چرا که الان بخشی از مشکلات صنعت پوشاک کشور مربوط به همین افراد است.

وی با اشاره به اینکه سیستم کاری کشور هم با مشکلاتی روبه رو است گفت: در این عرصه هم بی توجهی به تفکر و تعقل موج می‌زند و یک کارگر در جوانی به کارخانه‌ای وارد می‌شود و پس از 30 سال به عنوان همان بیکار بازنشست می‌شود و اصلا در سیستم کاری ما رشد دادن این افراد وجود ندارد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: ما 30 سال یک فرد را در پستی به کار می‌گیریم ولی به هیچ عنوان اقدامی نمی‌کنیم که آنها را توانمند کرده و زمینه‌ای فراهم آوریم که بتوانند خودشان به یک کارآفرین تبدیل شوند.

توسعه صنعت پوشاک تنها راهکار برطرف کردن مشکل بیکاری ناشی از شیوع کرونا است
تاریخ: چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399