Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: فروش اموال و دارایی های مازاد دولت در بورس نقطه عطفی برای کوچک شدن دولت، کاهش هزینه ها و چابک سازی هر چه بیشتر آن است.

«علیرضا حائری» امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اگر خود را جای دولت قرار دهیم که از فروش نفت محروم بوده و اکنون با کاهش شدید قیمت نفت نیز درآمدزایی خاصی از این محل ندارد، تحریم‌هایی که تداوم داشته، شیوع کرونا، همچنین تعطیلی کامل یا موقت کسب و کارها که بخش زیادی از درآمدهای مالیاتی را محقق نمی کند، با این وجود شاهدیم دولت راهکارهای مناسبی را در پیش گرفته است.

به گفته وی، پیش‌بینی وام ۱۲ میلیون تومانی با نرخ بهره ۱۴ درصد برای اصناف به شرط تعدیل نکردن نیروها، طرح خوبی است و می تواند به بازیابی واحد ها در شرایط کنونی کمک کند.

این عضو جامعه متخصصان نساجی ایران ادامه داد: برنامه هایی که در مورد مالیات بر عملکرد، مالیات ارزش افزوده، تعویق اقساط بانک ها و همچنین حق بیمه تامین اجتماعی سهم کارفرما در نظر گرفته شده، در مجموع اقدامات خوبی است، اما باید ببینیم کدام یک وارد فاز عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

وی اضافه کرد: اکنون دولت با فروش دارایی ها و اموال خود در بورس، علاوه بر اینکه می‌تواند بخشی از هزینه های جاری خود را پوشش دهند به شفاف شدن صورت های مالی شرکت های تابعه خود کمک کرده است.

حائری به طور نمونه به شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) اشاره کرد که یکی از هلدینگ‌های بزرگ کشور بوده و با عرضه اولیه سهام آن در بورس، از این پس مجامع آن به صورت عمومی برگزار می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد بورس برای سایر شرکت‌های دولتی تخفیفی قائل نشده و روی ضوابط خود محکم بایستد؛ به طور نمونه به شرکت های دولتی به شرط سودآور بودن اجازه عرضه در بورس بدهد و اجازه ورود به شرکت های زیان ده ندهد.

چابک‌سازی دولت با فروش اموال و دارایی‌ها در بورس
تاریخ: چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399