Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رییس اتاق اصناف ایران گفت: در جلسه اقتصادی با رییس‌جمهور مقرر شد تعطیلی واحدهای صنفی فقط از طریق ستاد ملی در تهران به کل کشور ابلاغ شود. به گزارش اتاق اصناف ایران، سعید ممبینی گفت: در جلسه اقتصادی با رییس‌جمهور مقرر شد تعطیلی واحدهای صنفی فقط از طریق ستاد ملی در تهران به کل کشور ابلاغ شود؛ چراکه متأسفانه ویروس کرونا تأثیرات اقتصادی زیادی داشته و خیلی از کسب و کارها را تحت تأثیر خود قرار داده است.

او گفت: اتاق اصناف ایران از همان ابتدا اصناف را با تأثیرات و مبارزه با ویروس کرونا و رعایت بهداشت در واحدهای صنفی آشنا کرد. رییس اتاق اصناف ایران در ادامه افزود: با تشکیل کارگروه‌های فنی و کارشناسی صنوفی را که تحت تأثیر پدیده کرونا قرار گرفتند شناسایی کردیم و در قالب مشکلات اصناف به دولت در بخش‌های مختلف ارایه کردیم. ممبینی گفت: بعضی‌ها را به سازمان مالیاتی ارایه کردیم و بعضی‌ها را هم به وزارت رفاه دادیم و در نهایت یک نامه با امضا سه اتاق اصناف، بازرگانی و تعاون به عنوان نمایندگان بخش خصوصی به آقای رییس‌جمهور تقدیم کردیم. او افزود: در این زمینه کمیته‌های فنی در حوزه اقتصادی رییس‌جمهور تشکیل شد و موارد مورد بررسی قرار گرفت.

رییس اتاق اصناف ایران گفت: در نهایت در جلسه‌ای خدمت رییس‌جمهور بودیم و در کمیته اقتصادی موضوعات مورد بررسی قرار گرفت. ممبینی در ادامه افزود: بخش قابل توجهی از انتظارات ما در حوزه مالیاتی تقریباً تأمین شد و تا حدود زیادی استمهال در مورد تعهدات و اقساط مالیاتی پذیرفته شد. او گفت: در خصوص ماده ۱۸۶ که در دو بخش بود و بخش اول آن در موقع صدور پروانه کسب باید مفاصاحساب مالیاتی می‌آوردند این ارایه مفاصاحساب به مدت سه ماه به تعویق افتاد و همچنین برای تمدید جواز هم باز سه ماه به تعویق افتاد.

رییس اتاق اصناف ایران افزود: برای صنوفی که باید از تسهیلات بانکی استفاده کنند و در این باره نیاز به استعلام از سازمان مالیاتی دارند، باز هم به مدت سه ماه تمدید شد. ممبینی گفت: در ارتباط با حوزه وزارت رفاه هم درخواست ما این بود که کارگاه‌هایی هم که تحت تأثیر کرونا آسیب دیده‌اند به پیشنهاد اتاق‌ها سهم کارفرما حداقل درصد را داشته باشد که این موضوع در حال بررسی است. اما در مورد استمهال حق بیمه کارفرماها باز تا سه ماه موافقت شد که به تعویق افتاد.

رییس اتاق اصناف ایران گفت: در حوزه تعهدات بانکی بانک مرکزی پذیرفت تا چک‌های صنوف و افرادی که برگشت می‌خورد و طبیعتاً با جرایم خاصی روبه‌رو خواهند شد پذیرفتند تا این موضوع به حالت تعلیق درآید. ممبینی افزود: امیدواریم با تأمین الباقی پیشنهادهایی که داده‌ایم هم موافقت شود و آقای رییس‌جمهور امروز پذیرفتند که در آینده هم اگر صنوفی ضرر کرده‌اند و از آن ۱۰ گروه ارایه شده جا افتاده بودند باز هم قابل بررسی و بازنگری است.

ممبینی به مردم هم یک پیام داد و افزود: اصلاً نگران کالاهای مورد استفاده و اساسی خود نباشند و همین جا اعلام می‌کنیم که اصناف با تمام قدرت کار را ادامه خواهند داد و هیچ کمبودی از اقلام وجود ندارد. او در پایان گفت: به تمام اصناف قول می‌دهیم که مطالباتشان را پیگیری کنیم و از آنها تشکر می‌کنیم که همیشه در حال خدمت‌رسانی به مردم بوده‌اند.

رییس اتاق اصناف ایران درخصوص محدودیت کار اصناف منوط اظهار داشت: بنا به دستور مستقیم رییس‌جمهوری، در نشست مشترک ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان فعال اقتصادی، هرگونه کاهش ساعت کاری اصناف یا تعطیلی آنها منوط به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا در تهران است. او گفت: رییس‌جمهور مشخصاً اعلام کردند که قرنطینه نداریم، بنابراین ستاد ملی مبارزه با کرونا در تهران اعلام خواهد کرد که چه صنفی باید تعطیل یا فعالیت آن محدود شود. ممبینی اظهار داشت: با تعاملاتی که با وزارت بهداشت و درمان انجام شد، برای صنوفی که ارایه‌دهنده خدمات به مردم هستند، پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده و ما این دستورالعمل‌ها را دراختیار اتحادیه‌ها و اتاق‌های اصناف سراسر کشور قرار داده‌ایم. او افزود: بر این اساس این صنوف ملزم به اجرای پروتکل‌های بهداشتی هستند و با رعایت این دستورالعمل‌ها می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

رییس اتاق اصناف در ادامه گفت: دستگاه‌های نظارتی نیز از حیث رعایت امور بهداشتی، نظارت‌های خود را بر این صنوف خواهند داشت. او در پایان افزود: تمام این اقدامات به این دلیل است زحماتی که در طول یک‌سال برای تأمین کالا به ویژه کالاهای اساسی انجام شده به هدر نرود و مردم نگران تأمین کالاهای مصرفی خود نباشند.

جزییات کمک مالیاتی، بانکی و بیمه‌ای دولت به صنوف ضرردیده از کرونا
تاریخ: دوشنبه 29 اردیبهشت 1399