Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

 

لینک دانلود فایل نامه دبیرخانه مشترک تشکل های صنعتی و صنفی پوشاک و نساجی به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در مخالفت صریح با لایحه افزایش مناطق آزاد و اصلاح عملکرد مناطق آزاد فعلی

اعضاء محترم شورای نگهبان

اعضاء محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام  

با سلام،

 

 

   همانگونه که مستحضرید علیرغم تذکرات و ایرادات شورای نگهبان و مجمع تشخیص به افزایش غیرکارشناسی و بی رویه مناطق آزاد همچنان شاهد اصرار برخی نمایندگان و برخی مسئولین دولتی برای افزایش این مناطق هستیم به گونه ای که هر ماه بخشی از فعالیت های مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام به بررسی این طرح ها و لوایح می گذرد.

 در حالیکه افراد زیادی از اقشار مختلف جامعه اعم از اقتصاددان ها، کارشناسان، اصحاب رسانه، تشکل های کارگری و دانشجویی، تولیدکنندگان و اصناف و ... بارها ایرادات جدی به افزایش این مناطق وارد کرده اند و حتی مراکز علمی و پژوهشی مانند مرکز پژوهشهای مجلس و نهادهای نظارتی به جهت مواردی از قبیل، عملکرد منفی مناطق آزاد کنونی، گسترش قاچاق و واردات بی رویه، فرارمالیاتی و رقابت نابرابر و تبعیض آمیز در این مناطق، با گسترش و لایحه جدید مناطق آزاد مخالفت جدی دارند، اصرار چند باره بر به کرسی نشاندن این لایحه در مجلس جای سوال، ابهام و پیگیری از سوی نهادهای نظارتی دارد.

متاسفانه شاهدیم در این سالها که به نام تولید و اشتغال نامگذاری می شوند عملکرد برخی دستگاهها کاملا برعکس و ضد تولید است و گویا جریانی پنهان در دولت و نهادهای تصمیم ساز ، همواره موانع جدی بر سر راه تولید و در مخالفت با منویات مردم و مقام معظم رهبری ایجاد می کنند و به هر نحوی تلاش دارند بنیان های تولید در کشور سست شود و در حالیکه تولیدکنندگان منتظر حمایت عملی دولت و مجلس از تولید کالای ایرانی هستند نه تنها این مهم بصورت جدی، موثر و سازمان یافته رخ نداده که بر عکس طرح ها و لوایحی علیه تولید مطرح می گردد که می توان به مجوزهای واردات بی رویه، تداوم معافیت مالیاتی کالاهای نهایی مناطق آزاد، عدم اصلاح سریع و به موقع مالیات ارزش افزوده، افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و ... اشاره نمود که باید گفت "این مناطق را به حیاط خلوتی برای جریان های سازمان یافته فساد و قاچاق" تبدیل کرده و عملا این مناطق بر خلاف رسالت واقعی خود، به جای سکوهای صادراتی به پایگاههای وارداتی تبدیل شده اند.

متاسفانه گوش شنوایی برای شنیدن مباحث کارشناسی نیست. دولت به مباحث مجموعه کارشناسی خود در سازمان امورمالیاتی، نهادهای نظارتی و ... بی توجهی می کند و مجلس هم به مباحث تخصصی بازوی کارشناسی خود(مرکز پژوهش ها) در مخالفت با این لایحه بی توجه است.

  فی الواقع  اگر دولت و مجلس و مخصوصا کمیسیون اقتصادی علیرغم نظر صریح مقام معظم رهبری،  عزم و توان حمایت از تولید را ندارند حداقل تولیدکنندگان را دچار مشکلات بیشتر نکنند. مسلما با افزایش مناطق قاچاق آزاد و واردات بی رویه، مراکز عرضه کالای تولیدی پس از گذر از هفتادخوان تولید تحت اشغال کالای قاچاق و وارداتی خواهند بود که به فرموده رهبر انقلاب "واردات کالای مشابه داخلی حرام شرعی و قانونی است."

وقتی کارگر ایرانی معیشتش در تنگنا قرارگرفته و وجود چند میلیون بیکار بستری تهدید آمیز برای کشور فراهم می کند، کدام عقل سلیم و سالمی اجازه می دهد که چراغی که به خانه رواست را به خانه بیگانگان بفرستند و بر خیل بیکاران بیفزایند در حالی که اگر فقط و فقط بازار پوشاک در اختیار کالای ایرانی باشد حداقل 600هزار شغل جدید ایجاد خواهد شد که با توجه به کیفیت و توان صادراتی و وضعیت کشورهای همسایه، اشتغال در این بازار تا 1میلیون شغل هم خواهید رسید.

ما تولیدکنندگان که همانند رهبر انقلاب رشد، تعالی و آینده درخشان ایران اسلامی را در رشد و گسترش اشتغال و تولید و صادرات می بینیم و می دانیم، عصبانی از رفتارهای جاهلانه و خائنانه ای که به تولید ضربات جدی زده و خواهد زد، از شما بزرگواران تقاضا می کنیم که با توجه به مغایرت های قانونی طرح ها و لوایح افزایش مناطق آزاد با اسناد بالادستی، از گسترش این مناطق جلوگیری و برای اصلاح و یا برچیده شدن مناطق آزاد و ویژه فعلی در صورت اصلاح ناپذیری اقدامات مقتضی را مبذول فرمایید. همچنین نظارت جدی و موثر بر افزایش خارج از قانون و قاعده برخی مناطق مانند افزایش بی رویه مساحت منطقه آزاد چابهار نیز بازنگری فرمایید که هم از ظرفیت قبلی این منطقه در راستای تولید واقعی به طور کامل استفاده نشده بود و هم گسترش بی رویه این منطقه و اضافه شدن مناطق شهری و روستایی سبب گسترش و سهولت واردات بی رویه قاچاق خواهد شد که قطعا توسعه مناطق به فضای شهری و روستایی، همانند سایر مناطق فعلی قابلیت محصور نمودن و فنس کشی ندارد ضمن اینکه تجریه ثابت کرده که عملکرد غلط مناطق آزاد ، دستاورد ملموسی در جهت رفاه مردم منطقه نداشته است.

اقتصادی قوی، امنیت و رفاه می آورد که جز با تولید کالای ایرانی امکان پذیر نیست. قطعا این مهم با تکیه بر توان داخلی میسر است.

 

با تشکر و تقدیم شایسته ترین احترامات 

دبیرخانه مشترک تشکل های صنعتی و صنفی پوشاک

 

 

رونوشت: ریاست محترم دفتر مقام معظم رهبری جناب آقای محمدی گلپایگانی جهت استحضار

 


اسامی تشکل های امضا کننده نامه:

 

-        اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران

-        اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان کالای کشباف، جوراب، کاموا تهران 

-        انجمن صنایع نساجی ایران 

-        جامعه متخصصین نساجی ایران  

-        انجمن صنایع پوشاک ایران  

-        انجمن طراحان لباس و پارچه ایران 

-        اتحادیه صنف خیاط تهران و حومه 

-        اتحادیه صنف پوشاک تهران 

-        اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم ورزشی تهران 

-        انجمن تخصصی صنایع نساجی و پوشاک و چرم استان البرز 

-        اتحادیه صنف پیراهن دوزان و پیراهن فروشان تهران و حومه 

-        انجمن نساجی استان سمنان 

-        انجمن صنفی کارفرمایی صنایع نساجی استان اصفهان  

-        انجمن نساجی استان قزوین  

-        انجمن صنایع نساجی استان گیلان  

-        انجمن نساجی استان یزد  

-        انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان پوشاک استان‌خوزستان 

-        انجمن صنفی کارفرمایی نساجی استان زنجان 

-        انجمن تخصصی صنایع نساجی آذربایجان شرقی  

-        انجمن نساجی و پوشاک خراسان خانه صمت خراسان رضوی 

-        انجمن صنایع همگن نساجی و پوشاک و چرم استان مازندران


 

 

 

 

لینک دانلود فایل نامه دبیرخانه مشترک تشکل های صنعتی و صنفی پوشاک و نساجی به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در مخالفت صریح با لایحه افزایش مناطق آزاد و اصلاح عملکرد مناطق آزاد فعلی
تاریخ: سه شنبه 6 خرداد 1399