Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

مدیر طرح تکاپو وزارت کار با اشاره به سیاست گذاری های نادرست در کشور در حوزه صنعت پوشاک، گفت: در بحث تعرفه گذاری برای واردات برخی نهاده ها، ارقام تعیین شده درست نیست و در مورد محصولی نظیر پنبه که نیاز داخلی آن در کشور تامین نمی شود، وضع 10 درصد تعرفه امری نادرست است و باید تعدیل شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، رضا تازیکی مدیر طرح تکاپو وزارت کار، در برنامه «پایش» که با موضوع «ظرفیت های مغفول صنعت پوشاک در کشور» پخش شد، با اشاره به پیشرو و اشتغالزا بودن صنعت پوشاک در کشور، گفت: در کشور ما، حدود 550 هزار نفر در این صنعت مشغول به کارند، اما علی رغم اینکه ما جز 3 کشور تولید کننده پوشاک هستیم، فقط 50 درصد پوشاک کشور، در داخل تولید می شود.

وی ادامه داد: 50 درصد پوشاک کشور وارداتی است، بالای 97 درصد کارگاه های تولید پوشاک، کوچک هستند، و تنها 3 درصد آنها بالایی 100 نفر و فقط یک کارخانه بالای هزار نفر در این زمینه در کشور وجود دارد.

تازیکی افزود: در کشور ترکیه، کارخانه تولید پوشاک زیر هزار نفر وجود ندارد و به ندرت کارگاه های کوچک یافت می شود.

مدیر طرح تکاپو وزارت کار گفت: اگر نیاز پوشاک کشور در از طریق تولید داخلی تامین شود، در حدود یک میلیون نفر دیگر در این صنعت مشغول به کار می شوند، آمارهای منطقه ای نشان می دهد در کشور ترکیه بیش از دو میلیون و هشتصد هزار نفر در صنعت پوشاک آنها مشغول به فعالیتند در حالی که در ایران این رقم به 550 هزار نفر می رسد.

تازیکی بیان کرد: ما از نظر فنی کمتر مشکل داریم و بیشتر در حوزه مهارت و تامین مواد اولیه در کشور مشکل وجود دارد، بهره وری در صنعت پوشاک کشور پایین است و همین عامل باعث افزایش بهای تمام شده می گردد.

وی ادامه داد: در زنجیره تامین صنعت پوشاک، مشکل عمده وجود دارد، در تولید پنبه 20 هزار نفر مشغول به کارند و در حدود 200 میلیون دلار واردات انجام می شود، در صنعت نخریسی و نساجی، 190 هزار اشتغال دارند و نساجی 400 درصد ارزش افزوده ایجاد می کند و اگر همین نخ به پوشاک تبدیل شود در حدود 900 درصد ارزش افزوده برای کشور به دنبال دارد.

مدیر طرح تکاپو با اشاره به سیاست گذاری های نادرست در کشور در حوزه صنعت پوشاک، گفت: در بحث تعرفه گذاری برای واردات برخی نهاده ها، ارقام تعیین شده درست نیست و در مورد محصولی نظیر پنبه که نیاز داخلی آن در کشور تامین نمی شود، وضع 10 درصد تعرفه امری نادرست است و باید تعدیل شود.

تازیکی بیان کرد: در نساجی نیز این تعرفه گذاری باعث مشکل شده است چرا که تولید کننده مجبور به خرید پارچه گران می شود که در نتیجه قیمت تمام شده پوشاک در کشور افزایش چشمگیری می یابد.

وی گفت: گران تمام شدن قیمت کالای داخلی باعث افزایش قاچاق و عدم رقابت پذیری می شود، ما می توانیم تعرفه ها را هوشمند کنیم، طبق آمار ستاد قاچاق کالا سالانه دو و نیم میلیارد دلار قاچاق پوشاک در کشور وجود دارد، این میزان قاچاق برابر ایجاد 800 هزار نفر شغل در کشور است.

مسئول طرح تکاپو وزارت کار افزود: صنعت پوشاک از آن جهت برای کشور مهم است که جز صنایع پاک دسته بندی می شود، ربطی به اقلیم ندارد و در رتبه بندی سرمایه گذاری در دنیا پوشاک دوم یا سوم است که با کمترین میزان سرمایه گذاری، بیشترین ارزش افزوده حاصل می شود.

تازیکی در ادامه گفت: در اسپانیا یکی از صنایع بزرگ آن پوشاک است و بهترین برندها پوشاک در این کشور جای دارند، 70 درصد اشتغالزایی در صنعت پوشاک برای بانوان است و نرخ اشتغالزایی بانوان در کشور پایین است.

کارشناس اقتصادی کشور در پایان افزود: در صنعت پوشاک عقب ماندگی وجود دارد و اگر در کوتاه مدت بر روی این صنعت تمرکز شود بالاترین ارزش افزوده و اشتغالزایی حاصل خواهد شد، ضمن اینکه این صنعت با کمترین سرمایه گذاری اجرا می شود.

550 هزار نفر در صنعت پوشاک فعالیت دارند/نیمی از پوشاک کشور وارداتی است
تاریخ: سه شنبه 3 تیر 1399