Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

مدیر طرح تکاپو وزارت کار گفت: طبق آمار ستاد قاچاق کالا سالانه ۲.۵ میلیارد دلار قاچاق پوشاک در کشور وجود دارد، این میزان قاچاق برابر با ایجاد ۸۰۰ هزار نفر شغل در کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا تازیکی در برنامه پایش که با موضوع «ظرفیت های مغفول صنعت پوشاک در کشور» پخش شد، با اشاره به پیشرو و اشتغالزا بودن صنعت پوشاک در کشور، اظهار داشت: در کشور ما، حدود ۵۵۰ هزار نفر در این صنعت مشغول به کارند، اما علی رغم اینکه ما جز ۳ کشور تولید کننده پوشاک هستیم، فقط ۵۰ درصد پوشاک کشور، در داخل تولید می‌شود.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد پوشاک کشور وارداتی است، بالای ۹۷ درصد کارگاه‌های تولید پوشاک، کوچک هستند و تنها ۳ درصد آنها بالای ۱۰۰ نفر و فقط یک کارخانه بالای هزار نفر در این زمینه در کشور وجود دارد.

تازیکی افزود: در کشور ترکیه، کارخانه تولید پوشاک زیر هزار نفر وجود ندارد و به ندرت کارگاه‌های کوچک یافت می‌شود.

کارشناس اقتصادی برنامه پایش گفت: اگر نیاز پوشاک کشور از طریق تولید داخلی تأمین شود، در حدود یک میلیون نفر دیگر در این صنعت مشغول به کار می‌شوند، آمارهای منطقه‌ای نشان می‌دهد در کشور ترکیه بیش از دو میلیون و هشتصد هزار نفر در صنعت پوشاک آنها مشغول به فعالیت هستند در حالی که در ایران این رقم به ۵۵۰ هزار نفر می‌رسد.

تازیکی بیان کرد: ما از نظر فنی کمتر مشکل داریم و بیشتر در حوزه مهارت و تأمین مواد اولیه در کشور مشکل وجود دارد، بهره وری در صنعت پوشاک کشور پایین است و همین عامل باعث افزایش بهای تمام شده می‌گردد.

وی ادامه داد: در زنجیره تأمین صنعت پوشاک، مشکل عمده وجود دارد، در تولید پنبه ۲۰ هزار نفر مشغول به کارند و در حدود ۲۰۰ میلیون دلار واردات انجام می‌شود، در صنعت نخریسی و نساجی، ۱۹۰ هزار اشتغال دارند و نساجی ۴۰۰ درصد ارزش افزوده ایجاد می‌کند و اگر همین نخ به پوشاک تبدیل شود در حدود ۹۰۰ درصد ارزش افزوده برای کشور به دنبال دارد.

مدیر طرح تکاپو با اشاره به سیاست گذاری‌های نادرست در کشور در حوزه صنعت پوشاک، گفت: در بحث تعرفه گذاری برای واردات برخی نهاده‌ها، ارقام تعیین شده درست نیست و در مورد محصولی نظیر پنبه که نیاز داخلی آن در کشور تأمین نمی‌شود، وضع ۱۰ درصد تعرفه امری نادرست است و باید تعدیل شود.

تازیکی بیان کرد: در نساجی نیز این تعرفه گذاری باعث مشکل شده است چرا که تولید کننده مجبور به خرید پارچه گران می‌شود که در نتیجه قیمت تمام شده پوشاک در کشور افزایش چشمگیری می‌یابد.

وی گفت: گران تمام شدن قیمت کالای داخلی باعث افزایش قاچاق و عدم رقابت پذیری می‌شود، ما می‌توانیم تعرفه‌ها را هوشمند کنیم، طبق آمار ستاد قاچاق کالا سالانه دو و نیم میلیارد دلار قاچاق پوشاک در کشور وجود دارد، این میزان قاچاق برابر با ایجاد ۸۰۰ هزار نفر شغل در کشور است.

مسئول طرح تکاپو وزارت کار افزود: صنعت پوشاک از آن جهت برای کشور مهم است که جز صنایع پاک دسته بندی می‌شود، ربطی به اقلیم ندارد و در رتبه بندی سرمایه گذاری در دنیا پوشاک دوم یا سوم است که با کمترین میزان سرمایه گذاری، بیشترین ارزش افزوده حاصل می‌شود.

تازیکی در ادامه گفت: در اسپانیا یکی از صنایع بزرگ آن پوشاک است و بهترین برندهای پوشاک در این کشور جای دارند، ۷۰ درصد اشتغالزایی در صنعت پوشاک برای بانوان است و نرخ اشتغالزایی بانوان در کشور پایین است.

کارشناس اقتصادی کشور افزود: در صنعت پوشاک عقب ماندگی وجود دارد و اگر در کوتاه مدت بر روی این صنعت تمرکز شود بالاترین ارزش افزوده و اشتغالزایی حاصل خواهد شد، ضمن اینکه این صنعت با کمترین سرمایه گذاری اجرا می‌شود.

سالانه ۲.۵ میلیارد دلار پوشاک قاچاق در بازار عرضه می‌شود
تاریخ: چهارشنبه 4 تیر 1399