Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

تغییر در شیوه بازگرداندن ارز صادراتی و حذف گزینه واردات در برابر صادرات برای رفع تعهد ارزی که در بسته سیاست نحوه برگشت ارز صادراتی در سال 99 از سوی بانک مرکزی اعمال شده، واردکنندگان را نیز به مانند صادرکنندگان در تنگنا و بلاتکلیفی دیگری قرار داده‌است. به گفته علیرضا مناقبی عضو هیات مدیره مجمع عالی واردات، دستورالعمل جدید بانک مرکزی، واردات قانونی را از بین خواهد برد.

اکسپورتنا: بسته سیاستی تازه بانک مرکزی در خصوص نحوه برگشت ارز صادراتی در سال 99، علاوه بر آنکه صادرکنندگان را نسبت به آینده صادرات کشور نگران کرده، واردکنندگان را نیز در وضعیت سرگردانی فرو برده‌است. بر اساس آنچه که از متن این بسته سیاستی بر می‌آید، مکانیزم واردات در مقابل صادرات که یکی از شیوه‌های رفع تعهد ارزی بود، به طور کامل برچیده شده و صادرکنندگان ملزم به فروش ارز صادراتی خود به صورت حواله در سامانه نیما و اسکناس در سامانه سنا شده‌اند.

علیرضا مناقبی، عضو هیات مدیره مجمع عالی واردات، با اعلام اینکه دستورالعمل جدید بانک مرکزی، منجر به کمرنگ‌تر شدن واردات قانونی خواهد شد و گفت: با این اقدام که مسئولان بانک مرکزی آن را کلید زده‌اند، ارز از چرخه افراد قانون‌مدار و فعالان اقتصادی شناسنامه‌دار خارج شده و قاچاق بال و پر بیشتری خواهد گرفت.

وی افزود: متاسفانه هنوز دولتمردان ما نمی‌دانند که ارز به دست آمده از صادرات، هیچ کارایی و کاربردی به جز مصرف شدن برای واردات ندارد، وگرنه ارز با منشاء صادرات وقتی به داخل کشور بیاید چه کارایی می‌تواند داشته باشد.

مناقبی صدور بسته سیاستی جدید بانک مرکزی در خصوص نحوه برگشت ارز صادراتی در سال 99 را، صرفا دور کردن اذهان مردم از برخی واقعیت‌ها و ناکارآمدی‌ها عنوان کرد و گفت: در طول سال‌های اخیر، از انواع و اقسام بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها از سوی دولت رونمایی شده حال آنکه هیچ یک از این تصمیمات، بهبودی در وضعیت اقتصادی کشور ایجاد نکرده و امروز به وضوح شاهد بدتر شدن محیط کسب‌و‌کار و کوچک‌‎تر شدن سفره مردم هستیم.

عضو هیات مدیره مجمع عالی واردات افزود: طی دست‌کم دو سال اخیر، چندین فهرست ممنوعیت واردات از سوی دولت ابلاغ شد، اما همان کالاهای ممنوعه امروز به وفور در بازار داخل موجود است. بنابراین، دولتمردان یا مسیر درست را نمی‌دانند که چیست یا آنکه آدرس به اشتباه می‌دهند.

مناقبی سپس به آنچه که ارز 4200 تومانی بر سر تولید و اقتصاد کشور آورده‌است اشاره کرد و گفت: با گذشت نزدیک به دو سال از پیدایش ارز دستوری 4200 تومانی، امروز نه تولیدکننده راضی است و نه مردم نتایج شیرینی از این تدبیر بر سفره‌های خود چشیده‌اند اما همچنان دولت بر ادامه این سیاست اصرار دارد و این روزها نیز شاهد لجام‌گسیختگی در بازار ارز هستیم.

به گفته این فعال اقتصادی، صادرکننده اگر ارز صادراتی خود را به نرخ گران عرضه کند، قطعا کالای صادراتی مورد نیاز خود را نیز در داخل باید گران خریداری کند که با توجه به رقابت شدید در بازارهای صادراتی، این رویه اصلا به سود صادرکننده ایرانی نیست. بنابراین، این تصور دولتمردان که صادرکنندگان به دنبال این هستند که ارز صادراتی خود را با نرخ بالا در بازار عرضه کنند، از اساس اشتباه است.

قاچاق جای واردات قانونی را می‌گیرد
تاریخ: دوشنبه 30 تیر 1399