Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

تهران- ایرنا- نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران گفت: امسال به نام «جهش تولید» نامگذاری شده، در عین حال محدودیت‌هایی در سطح جهانی ناشی از بحران تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا را داریم، بنابراین حرکت به سمت ارتقای داخلی‌سازی در صنعت نساجی و پوشاک اجتناب‌ناپذیر است.

«مجید نامی» امروز ( شنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: نیاز صنعت نساجی، به‌جز الیاف پلی‌استر که از داخل تامین می‌شود، پنبه، الیاف اکریلیک و ویسکوز نیز از خارج وارد شده و هر گونه توقف در واردات سبب افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها یا کمبود خواهد شد.

وی اضافه کرد: نمی توان همه مواد، ملزومات و تجهیزات را دست‌کم در کوتاه‌مدت در داخل تامین کرد، به همین دلیل باید طوری عمل شود که واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات تولید دچار وقفه نشود.

به گفته این مقام صنفی، ماه‌های گذشته برخی ماشین‌آلات و مواداولیه مورد نیاز این صنعت به دلیل بخشنامه های متعدد بانک‌مرکزی در ارتباط با تخصیص ارز، بیان منشا ارز و غیره در گمرکات باقی ماندند و انتظار می‌رود در این شرایط حساس شرایط کسب و کار تسهیل شود، زیرا در غیر این صورت قاچاق توسعه خواهد یافت.

جان گرفتن مجدد بازارها

نامی اضافه کرد: هفته‌های پس از اتمام تعطیلات عید و قرنطینه، وضیعت خوبی در بازار پوشاک پدید آمد، اما به‌تازگی بازار مجدد افت کرده است.

به گفته وی، امسال به دلیل ممنوعیت واردات همچنین حضور نداشتن برندهای خارجی، شرایط برای برندهای داخلی خوب است، هر چند در مجموع بازار رونقی شبیه پارسال در همین زمان را تجربه نمی‌کند، زیرا با توجه به شیوع کرونا حجم تقاضا در بازار کاهش دارد.

کمبود مواداولیه، مهمترین چالش

نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران خاطرنشان‌کرد: برندهای ایرانی هنوز با بحران جدی روبرو نشده‌اند، اما تامین مواد اولیه به چالشی اساسی فراروی تولیدکنندگان تبدیل شده است.

وی، مهمترین دلایل این چالش را کمبود تخصیص ارز برای واردات مواداولیه و نوسان نرخ ارز برشمرد که علاوه بر زنجیره تامین (از الیاف گرفته تا پارچه)، در نهایت روی قیمت محصولات نهایی تاثیرگذار می‌شود.

نامی ابراز امیدواری‌کرد: زودتر گشایش وعده داده شده از سوی مسوولان بانک‌مرکزی اتفاق بیفتد تا نوسان کمتری در تولیدات نساجی و پوشاک پدید آید.

وی خاطرنشان‌کرد: ‌اکنون ارز برای واردات الیاف و ماشین‌آلات وجود دارد، اما به میزان حداقلی تخصیص داده می‌شود.

این مقام صنفی گفت: «ارز نیمایی» برای واردات الیاف و «ارز حاصل از صادرات» برای واردات نخ، پارچه و ماشین‌آلات تخصیص می‌یابد، اما ارز حاصل از صادرات با آن نرخ‌هایی که به شکل رسمی اعلام می‌شود، متفاوت بوده و اغلب نزدیک به نرخ‌های بازار آزاد است.

وی گفت: واردات مواد اولیه مورد نیاز صنعت به‌تدریج در حال انجام است، اما ذخیره سازی مواد در انبارها رو به کاهش است و باید جنس جدید جایگزین شود.

تولید ماسک

به گفته نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، افت بازارها که ناشی از شیوع کروناست، بسیاری از واحدها به سمت تولید ماسک هدایت کرد و بخشی از زیان‌ها جبران شد، اما در تامین پارچه و مواد اولیه مورد نیاز تولید ماسک نیز کمبودهایی وجود دارد، زیرا در برهه‌ای دلالان مشکلاتی برای تامین پارچه ایجاد کردند و امروز نیز پارچه تولید ماسک سهمیه‌بندی است.

وی خاطرنشان‌کرد:‌ اکنون وزارت صنعت کنترل دقیقی بر تولید ماسک دارد، اما اجباری شدن استفاده از ماسک و به تبع آن افزایش تقاضا، کمبودهایی ایجاد کرد که عمده کسری در زمینه ماده اویلیه «ملتبلون» (مورد استفاده در یکی از لایه‌های تولید ماسک) است؛ این ماده در داخل نیز تولید، اما باید بخشی از آن وارد شود.

نامی گفت:‌ توانایی لازم برای تولید روزانه ۱۱ میلیون عدد ماسک در کشور وجود دارد، در تولید آن هیچ مشکلی نداشته و حتی امکان صادرات نیز وجود دارد.

وی پیرامون ماشین‌آلات تولید ماسک گفت: ماشین‌آلات ایرانی از بازدهی و کیفیت کار خوبی برخوردار نیستند و همچنان ماشین‌آلات از چین وارد می‌شوند و مشکلی در تامین ماشین‌آلات چینی وجود ندارد و پس از واریز پول به حساب شرکت‌ها، در مدت دو هفته دستگاه‌ها تحویل می‌شود.

وی اضافه‌کرد:‌ برخی شرکت‌ها از اسفندماه پارسال و عمده شرکت‌ها در فروردین و اردیبهشت امسال به سمت تولید ماسک رفتند و با رونق گرفتن نسبی بازار پوشاک، اکنون شرایط خوبی در وضعیت واحدهای تولیدکننده بخش نساجی و پوشاک وجود دارد.

لزوم حرکت به سمت ارتقای داخلی‌سازی در صنعت نساجی و پوشاک
تاریخ: شنبه 25 مرداد 1399