Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

اولین مرکز شتابدهی صادرات ایران با هدف جذب ایده‌های صادراتی و توسعه کسب‌وکار بین‌المللی با همکاری اتاق ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح شد. در این راستا تفاهم‌نامه‌ای بین اتاق ایران و بانک کارآفرین با هدف تأمین مالی واحدهای دانش بنیان و نوآور به امضا رسید.

به منظور جذب ایده‌های صادراتی و توسعه کسب‌وکار بین‌المللی اولین مرکز شتابدهی صادرات ایران با همکاری اتاق ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح شد. 

در این مراسم سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمدرضا فرزین، مدیرعامل بانک کارآفرین، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، حسین سلاح‌ورزی و محمد امیرزاده اعضای هیئت رئیسه اتاق ایران و تعدادی از اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران حضور داشتند.  

قرار است تا پایان سال 5 مرکز دیگر در 5 استان با همکاری اتاق‌های استانی، تشکیل شوند. تاکنون اتاق‌های مشهد، تبریز و کرمانشاه در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند.

در مراسم افتتاحیه این مرکز، تفاهم‌نامه‌ای بین اتاق ایران و بانک کارآفرین با هدف تأمین مالی شرکت‌های دانش بنیانی که برای توسعه فعالیت‌های صادراتی خود به سرمایه نیاز دارند، امضا شد. حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران و محمدرضا فرزین مدیرعامل بانک کارآفرین این تفاهم‌نامه را امضا کردند.

با توجه به اظهارات سلاح‌ورزی ایجاد چنین مرکزی در این دوره هیات نمایندگان به طور جدی پیگیری شده است. در همین راستا مذاکراتی با معاونت علمی ریاست جمهوری صورت گرفت تا در حوزه نوآوری و شتابدهی صادرات، اقدامات ویژه‌ای انجام شود. بدین ترتیب قرار شد مرکزی با همین موضوع ایجاد شود و تا پایان سال مراکز دیگری در دیگر شهرهای کشور تأسیس شود.

وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که امروز علاوه بر شرکت‌های دانش بنیان، واحدهایی که به شیوه سنتی فعالیت می‌کنند نیز برای تداوم صادرات نیازمند استفاده از شیوه‌های نوآورانه هستند. در این راستا قرار است مرکز شتابدهی صادرات ایران علاوه بر شناسایی ایده‌های صادراتی، خدمات مشاوره‌ای و آموزشی نیز ارائه و نشست‌های آنلاین با طرف‌های خارجی برگزار کند.  

طبق گفته نایب‌رئیس اتاق ایران، مدیریت و بهره‌برداری این مرکز به عهده اتاق ایران بوده و معاونت علمی در حین کار، حمایت‌های لازم را خواهد داشت.

سلاح ورزی همچنین به مجموعه رویدادهایی که مقرر شده تا پایان سال در این مرکز انجام شود، اشاره و ادامه داد: قرار است در شهریورماه نشست تجاری با 20 تاجر افغانستانی برگزار شود، برای مهرماه نیز نشستی با موضوع جذب ایده‌های نو برای توسعه صادرات محتوا خواهیم داشت. همچنین در آذر ماه نشستی درباره ایده‌های صادراتی به کشورهای اوراسیا و در اسفند موضوع ایده‌های صادراتی به کشورهای آفریقایی را در برنامه داریم. 

در بخش پایانی مراسم نیز از 5 طرح برگزیده صادراتی تقدیر شد. همچنین سورنا ستاری با همراهی رئیس اتاق ایران از این مرکز بازدید کرد.

اولین مرکز شتابدهی صادرات ایران افتتاح شد
تاریخ: دوشنبه 3 شهریور 1399