Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
به گزارش سخن: پیش نویس لایحه حمایت از تولید از سوی وزارت صنعت برای ارائه به هیأت دولت تدوین شد.

این پیش نویس که به امضای وزیر صنعت، معدن و تجارت رسیده، قرار است در روزهای جاری برای تصویب به هیأت دولت ارائه شود.

طرح حمایت از تولید اولین بار در سال 91 با همکاری اتاق بازرگانی ایران و مرکز پژوهش‌های مجلس در 61 ماده تدوین شد.

از آنجا که قرار بود این طرح با فوریت و در مدت زمان دو ماهه اجرایی شود، اعتراضاتی از سوی برخی کارشناسان نسبت به سنگین بودن آن مطرح و در نهایت قرار شد مورد بازنگری قرار گیرد.

در مراحل بعدی نیز این طرح در خرداد سال گذشته مطرح شد ولی به نتیجه نرسید و در صحن علنی مجلس نیز مورد اعتراض برخی نمایندگان مجلس قرار گرفت و قرار شد مورد بازنگری دوباره قرار گیرد.

در آخر مقرر شد تهیه طرح حمایت از تولید در مجلس متوقف شود و دولت لایحه‌ای را برای حمایت از تولید تهیه کند که در این راستا پیش‌نویس لایحه حمایت از تولید توسط وزارت صنعت تدوین شده و به گفته وزیر صنعت قرار است به زودی به هیأت دولت تقدیم شود.

این پیش نویس در اختیار برخی نمایندگان بخش تولید قرار گرفته تا نظرات آنها نیز در تصویب نهایی لایحه مورد توجه قرار گیرد.

متن پیش‌نویس لایحه حمایت از تولید که با امضای نعمت زاده، وزیر صنعت برای ارائه به جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور تهیه شده، به شرح زیر است:

با سلام

احتراماً، بازگشت به نامه مورخ 26/1/1393 در خصوص تدوین لایحه حمایت از تولید حاوی مواد جدی و اصلاح برخی از قوانین موجود، بدینوسیله به پیوست پیش‌نویس لایحه مذکور در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی جهت دستور طرح و بررسی در هیئت محترم وزیران با قید فوریت تقدیم می‌گردد.

لازم به ذکر است که طرحی تحت همین عنوان در مجلس شورای اسلامی مطرح می‌باشد، که با هماهنگی لازم مقرر گردید ضمن توقف طرح مذکور، دولت محترم در اسرع وقت نسبت به تهیه و ارائه لایحه مناسب اقدام نماید. لذا تسریع در این امر بسیار مهم و ضروری است.

پیش‌نویس لایحه حمایت از تولید در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی

ماده 1_واحد‌های صنعتی، معدنی و خدمات صنعتی و معدنی که برای آنها توسط وزارتخانه ذی‌ربط جواز یا پروانه صادر شود، مشمول احکام این قانون می باشند.

ماده 2_به منظور حمایت از تولید و توسعه صادرات غیرنفتی، صندوق توسعه ملی مکلف است به میزان معادل ریالی دو میلیارد دلار در بانک توسعه صادرات و معادل ریالی دو میلیارد دلار در بانک صنعت و معدن و معادل ریالی پانصد میلیون دلار در صندوق ضمانت صادرات در افزایش سرمایه آنها مشارکت نماید.

ماده 3_دولت موظف است متناسب با نرخ تورم، نسبت به افزایش سرمایه صندوق‌های «حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک»، «ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک»، «حمایت از توسعه صنایع دریایی» و «بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی» اقدام نماید. در صورتی که بخش خصوصی در افزایش سرمایه این صندوق‌ها مشارکت کند، وجوه پرداختی بابت سرمایه به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی می‌گردد.

سازمان‌های توسعه‌ای مجازند در افزایش سرمایه و یا کمک بلاعوض به صندوق‌های مذکور مشارکت نمایند.

ماده 4_دولت موظف است به منظور پوشش ریسک ناشی از نوسانات نرخ ارز بر فعالیت‌های واحد‌های تولیدی، زمینه انجام مبادلات موعد‌دار و آتی ارز را در بانک‌های کشور و بازار بورس اوراق بهادار، ظرف مدت سه ماه فراهم نماید.

ماده 5_بانک‌ها موظفند تسهیلات ارزی و ریالی مورد ‌نیاز طرح‌های دارای توجیه فنی و اقتصادی در حوزه فعالیت‌های صنعتی و معدنی را با اولویت تا سقف 75 درصد سرمایه‌گذاری ثابت مورد نیاز طرح، تامین و پرداخت نمایند.

ماده 6_دریافت وکالت بلاعزل توسط بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری از مالکان بنگاه‌های تولیدی دریافت کننده تسهیلات، بابت دارایی‌های خارج از وثیقه‌های موضوع قرارداد ممنوع و بلااثر می‌باشد.

ماده 7_کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده «5» قانون مدیریت خدمات کشوری مکلفند، هر شش ماه، جدول بدهی‌های معوق به بنگاه‌های تولیدی بخش خصوصی و تعاونی را تهیه و به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال نمایند. دولت مکلف است بدهی قطعی شده مذکور را از محل درآمد خصوصی‌سازی تسویه نماید.

تبصره: از تاریخ تصویب این قانون، تأخیر در پرداخت مطالبات اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع این ماده، موجب تعلق جریمه دیرکرد، مطابق نرخ عقود مشارکتی تسهیلات بانکی خواهد شد.

ماده 8_کلیه بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی موظفند در صورت درخواست بنگاه‌های تولیدی، متناسب با باز‌پرداخت هر بخش از تسهیلات پرداختی به بنگاه‌های یاد شده، نسبت به آزاد‌سازی مازاد وثیقه‌ها و یا تبدیل وثیقه، متناسب با میزان باقیمانده تسهیلات اقدام نمایند. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مسئول نظارت بر حسن اجرای این ماده می‌باشد.

ماده 9_صندوق توسعه ملی موظف است اقساط دریافتی از محل بازپرداخت تسهیلات ریالی اختصاص یافته به بخش های خصوصی، تعاونی و بنگاه‌های تولیدی متعلق به موسسات عمومی غیردولتی صنعت و معدن را به سقف منابع ریالی، برای پرداخت تسهیلات به واحد‌های همین بخش اضافه نماید.

ماده 10_سازمان‌های توسعه‌ای شامل «سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران»، «سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران»، «سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران» و «شرکت ملی صنایع پتروشیمی» صرفاً بر اساس قوانین اساسنامه‌های مربوطه اداره گردیده و مشمول قوانین و مقررات مغایر آنها نمی‌گردند، حتی اگر در سایر قوانین ذکر نام شده باشد.

ماده 11_واحدهای موضوع ماده «1»، به ازای هر10 درصد افزایش سود ابرازی نسبت به سال قبل، مشمول کاهش یک واحد درصد در نرخ مالیات بر درآمد ابرازی همان سال تا حداکثر 10 واحد درصد تخفیف می‌شوند.

ماده 12_افزایش سرمایه بنگاه‌های اقتصادی ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های آنها، از شمول مالیات معاف است، مشروط بر آنکه متعاقب آن به نسبت استهلاک دارایی مربوطه و یا در زمان فروش، مبنای محاسبه مالیات اصلاح گردد و بنگاه یاد شده طی 5 سال تجدید ارزیابی نشده باشد. آئین‌نامه اجرایی این ماده ظرف سه ماه پس از تصویب این قانون به پینشهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

ماده 13_به منظور حمایت از تولید و اشتغال، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی پس از تائید هیأت ‌مدیره بانک‌ها با درخواست بنگاه‌های تولیدی، اصل سود اعم از سود قبل و بعد از سررسید تسهیلات ریالی یا ارزی سررسید گذشته و معوقه پرداختی به بنگاه‌های اقتصادی تولیدی را که در بازپرداخت اقساط تسهیلات به دلایل موجه دچار مشکل شده‌اند و قادر به پرداخت اقساط تسهیلات دریافتی نیستند برای یک بار و تا پنج سال تقسیط و از سرفصل مطالبات سررسید گذشته و معوقه خارج نمایند.

همچنین جریمه خسارت تأخیر پس از تعیین تکلیف تا آن زمان و انجام تسویه حساب کامل مورد تأیید بانک یا موسسه مالی و اعتباری بخشوده می‌شود به نحوی که در این موارد، نرخ سود تسهیلات جدید حداکثر معادل نرخ سود تسهیلات تعیین شده توسط شورای پول و اعتبار باشد.

ماده 14_هزینه‌های بازاریابی و تبلیغاتی واحد‌های موضوع ماده «1» در داخل و یا خارج از کشور تا سقف 7 درصدفروش سالیانه آنها به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی می‌گردد.

ماده 15_دولت موظف است به منظور تشویق صادرات غیرنفتی، معادل 5 درصد ارزش صادرات هر سال را در بودجه سال بعد پیش‌بینی نماید تا به صادر‌کنندگان پرداخت گردد. همچنین معادل یک در هزار ارزش صادرات هر سال در بودجه سال بعد برای کمک به شرکت در نمایشگاه‌ها و مجامع تجاری و تبلیغات خارج کشور پیش‌بینی و پرداخت می‌گردد. آئین‌نامه این ماده با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت به تصویب هیئت‌وزیران خواهد رسید.

ماده 16_تبصره زیر به ماده 132 قانون مالیات‌های مستقیم افزوده گردد:

تبصره 5: در هر مورد که اشخاص حقوقی غیردولتی بابت فعالیت‌های صنعتی، معدنی، حمل و نقل (زمینی، هوایی و دریایی) و هتل‌داری خود نسبت به تأمین مالی از محل آورده نقدی سهامداران علاوه بر سرمایه ثبت‌شده اقدام نمایند، هزینه احتسابی به نرخ پایه تسهیلات عقود مشارکتی مصوب شورای پول و اعتبار نسبت به تأمین مالی مزبور محاسبه و از درآمد شمول مالیات شخص حقوقی تا پایان تسویه بدهی کسر می‌گردد.

ماده 17_دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی می‌توانند انجام معاملات بزرگ خود با بنگاه‌های تولیدی داخلی را از طریق گشایش اعتبارات اسنادی ریالی انجام دهند.

ماده 18_از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، ماده «41» قانون تأمین اجتماعی (مصوب 3/4/1354) لغو می‌شود.

ماده 19_الزام و مشروط نمودن ارایه مفاصا حساب از سایر دستگاه‌ها از جمله سازمان مالیاتی کشور، سازمان تأمین اجتماعی برای ارایه هرگونه خدمات، تأییدیه، مجوز و معرفی‌نامه توسط دستگاه‌های اجرایی ممنوع می‌باشد.

ماده 20_دولت موظف است 50 درصد هزینه ایجاد شهرک‌های فناوری را در بودجه‌های سنواتی، پیش‌بینی و پرداخت نماید.

ماده 21_50 درصد هزینه تحقیقات واحد‌های موضوع ماده «1» که به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت به نتایج کاربردی رسیده باشد از محل اعتبارات عمومی در بودجه‌های سالانه پیش‌بینی و پرداخت می‌گردد.

ماده 22_دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی موظفند حداقل 20 درصد از پروژه‌های تحقیقاتی و پایان‌نامه‌های مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت به طرح‌ها و چالش‌های بخش صنعت و معدن و ارایه راهکارهای عملیاتی اختصاص دهند.

ماده 23_وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظف است حداقل 30 درصد فرصت‌های مطالعاتی اعضاء هیأت‌علمی دانشگاه‌ها را به بخش صنعت، معدن و تجارت اختصاص دهد.

تبصره: نحوه، شرایط و مشوق‌های لازم توسط وزارتخانه‌های «علوم، تحقیقات و فناوری» و «صنعت، معدن و تجارت» تهیه، توافق و اجرا می‌شود.

ماده 24_عبارت «شهرک ‌های فناوری» به انتهای بند (ج) ماده «3» قانون «حمایت از شهرکها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات» اضافه می‌شود.

ماده 25_اعضای هیأت علمی آموزشی و پژوهشی شاغل در سمت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی با اطلاع مدیریت دانشگاه برای داشتن سهام یا سهم‌الشرکه و عضویت در هیئت‌مدیره شرکت‌های دانش‌بنیان، مشمول قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلسین و کارمندان در معاملات دولتی و کشوری مصوب 2/10/1337 نمی‌شوند.

ماده 26_به وزارت نفت اجازه داده می‌شود از طریق شرکت‌های تابعه ذی‌ربط برای احداث واحد‌های صنعتی وابسته به نفت و گاز مانند پالایشگاه‌های گاز و نفت و پتروشیمی با بخش غیردولتی، خصوصی و تعاونی، با رعایت ماده «3» قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی و سقف‌های مشارکت تعیین شده نسبت به تضمین تسهیلات بانکی متناسب با قدر‌السهم خود اقدام نماید.

ماده 27_شرکت‌های تابعه و وابسته وزارتخانه‌های نفت، نیرو، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت مکلف هستند، در قالب بودجه‌های سنواتی، بدهی‌های قانونی خود به اشخاص حقیقی و حقوقی بخش خصوصی و تعاونی را با اعلام وزیر مربوطه و تأیید وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان حسابرسی) با بدهی‌های همان اشخاص بابت اقساط واگذاری و یا بدهی به سازمان امور مالیاتی تسویه کنند.

ماده 28_دولت موظف است از ایجاد و تقویت نشان (برند‌)‌های تجاری داخلی محصولات صنعتی و خوشه‌های صادراتی حمایت نماید و با حضور فعال در اتحادیه‌ها و پیمان‌های تجاری منطقه‌ای در جهت همگرایی در بازارهای منطقه‌ای زمینه مناسب برای توسعه صادرات مجدد با بهره‌گیری از مزیت‌های موجود کشور و حمایت از ایجاد شرکت‌ها و کنسرسیوم‌های صادراتی و شرکت‌های مدیریت صادرات بین‌المللی را فراهم نماید.

ماده 29_شرکت‌های خارجی که محصولات دارای نشان (برند) معتبر خود را با استفاده از ظرفیت‌های صنعتی کشور در ایران تولید کنند و حداقل 30 درصد محصول تولیدی را صادر نمایند، به مدت پنج سال مشمول 50 درصد معافیت مالیات عملکرد می‌گردند. در صورت انجام سرمایه‌گذاری برای ایجاد واحد تولیدی و صادرات، حداقل 30 درصد محصول تولیدی، علاوه بر معافیت فوق، سرمایه‌گذاری برای ایجاد واحد نیز مشمول معافیت این ماده می‌گردد.

ماده 30_سازمان ملی استاندارد ایران موظف است با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کاربرد نشان حلال برای محصولات غذایی کشور را ترویج نماید به گونه‌ای که دارنگدان اجازه کاربرد علامت استاندارد ملی ایران مجاز به استفاده از نشان حلال گردند.

ماده 31_به منظور فراهم نمودن شرایط رقابتی و افزایش کارآمدی بیمه‌های تأمین اجتماعی و جلوگیری از ایجاد هرگونه انحصار و امتیاز ویژه برای صندوق‌های بازنشستگی اعم از خصوصی، عمومی، تعاونی و یا دولتی، صندوق‌های بازنشستگی خصوصی با رعایت تضمین حقوق بیمه‌شدگان و بازنشستگان صندوق مربوطه حداقل به مدت 10 سال ایجاد می‌گردد. آئین‌نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه پس از تصویب این قانون با پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

ماده 32_ممنوع‌الخروج کردن مالکان و مدیران واحد‌های موضوع ماده «1»، صرفا پس از صدور رای قطعی مراجع قضایی مجاز می‌باشد.

ماده 33_توقیف، مزایده و حراج اموال بنگاه‌های تولیدی بدهکار مالیاتی، تأمین اجتماعی و بانکی صرفاً بر اساس حکم قطعی مراجع قضایی و در چارچوب آئین‌نامه‌ای که ظرف سه ماه پس از تصویب این قانون با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت دادگستری و وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت‌ وزیران می‌رسد خواهد بود. در هر صورت صدور احکام مربوطه نباید منجر به تعطیلی یا کاهش فعالیت بنگاه‌ تولیدی گردد.

ماده 34_به منظور ترویج فرهنگ مصرف کالاهای تولید داخل، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است برای تبلیغ کالاهای تولید داخل نسبت به کالاهای مشابه خارجی، 30 درصدتخفیف قائل شود.

ماده 35_کلیه حق آبهای متکی به پروانه بهره‌برداری و حق آبهای عرفی ثبت‌شده در دفاتر سازمان آب و یا بهره‌برداری‌های سنتی مورد ‌تأئید شورای اسلامی محل از منابع مختلف آب، به عنوان حقوق مشروع محسوب می‌شود و کلیه اسناد عادی مربوط به خرید و فروش چاه‌های کشاورزی و سهام آنها که با پایاب مربوطه و تا پایان سال 1392 تبادل و یا تنظیم شده باشند، صرفاً نزد دستگاه‌های خدمات رسان از جمله وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی در حکم اسناد رسمی تلقی می‌شود.

ماده 36_وزارت نیرو و شرکت‌های تابعه موظف می‌باشند در ازای برقی کردن چاه‌های کشاورزی با منابع انرژی نوین (از جمله انرژی خورشیدی) به جای استفاده از سوخت‌های فسیلی (نفت گاز) توسط شرکت‌های بخش خصوصی و تعاونی مبلغ معادل پرداختی بابت یارانه سوخت 10 ساله را به شرکت‌های تولیدی سامانه (سیستم) برق از جمله خورشیدی پرداخت نماید و تجهیزات مربوطه را به کشاورزان تحویل نماید.

ماده 37_به وزارتخانه‌های نفت و نیرو اجازه داده می‌شود از طریق قراردادهای بیع متقابل و مشابه با بخش های غیردولتی نسبت به تولید آب شیرین از روش‌های حرارتی بازیافتی، کاهش تلفات توزیع برق، آب و حامل‌های انرژی اقدام و هزینه‌های سرمایه‌گذاری و سود متعلقه را از محل صرفه‌جویی‌های انجام شده پرداخت نمایند.

ماده 38_یک تبصره به عنوان تبصره «4» به شرح زیر به ماده «13» قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا، مصوب 1374 اضافه می‌گردد.

تبصره 4: سازمان حفاظت محیط زیست موظف است به استعلام‌هایی که به منظور صدور پروانه بهره‌برداری واحد‌های صنعتی و معدنی صورت می‌پذیرد ظرف مدت یک ماه جواب داده و در صورت عدم موافقت، دلایل آن را به استعلام کننده به صورت کتبی ارائه نماید. وزارتخانه‌های صادر‌کننده پروانه‌های صنعتی موظفند در صورت عدم دریافت پاسخ سازمان، نسبت به صدور پروانه بهره‌برداری اقدام نمایند.

ماده 39_اصلاحات زیر در قانون کار صورت می‌پذیرد:

الف_ به ماده «7» قانون کار دو تبصره به شرح زیر اضافه می‌گردد:

تبصره 3_ قراردادهای با پیش از 30 روز باید به صورت کتبی و در فرم مخصوص که توسط وزارت کار و امور اجتماعی در چارچوب قوانین و مقررات تهیه و در اختیار طرفین قرار می‌گیرد، باشد.

تبصره 4_ کارفرمایان موظفند به کارگران با قرارداد موقت به نسبت مدت کارکرد مزایای قانونی پایان کار به ماخذ هر سال یک ماه آخرین مزد پرداخت نمایند.

ب_ بند ذیل به عنوان بند (ح) به متن ماده «10» قانون کار اضافه می‌شود.

ح_ شرایط و نحوه فسخ قرارداد

ج_ بند ذیل به عنوان بند (ز) به متن ماده «21» قانون کار اضافه شود.

ز_ فسخ قرارداد به نحوی که در متن قرارداد پیش‌بینی گردیده است.

د_ بند (ح) به شرح زیر به ماده «21» قانون کار اضافه می‌شود.

ح_ کاهش تولید و تغییرات ساختاری در اثر شرایط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و لزوم تغییرات گسترده در فناوری مطابق با مفاد ماده «9» قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل و نوسازی صنایع کشور.

هـ_ بر اساس ماده «101» قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران دولت موظف است ظرف سه ماه از تاریخ تصویب و ابلاغ این قانون نسبت به اصلاح روابط کار در ماده «27» قانون کار و دیگر مواد مربوطه اقدام نماید.

ماده 40_به منظور تسریع و گسترش عملیات اکتشاف و بهره‌برداری از معادن و توسعه صنایع معدنی، قانون معادن به شرح زیر اصلاح می‌گردد:

الف_ به ماده «19» تبصره زیر اضافه می‌شود:

تبصره_ هرگونه تصرف و مزاحمت اشخاص حقیقی و حقوقی در محدوده دارای مجوز عملیات معدنی قانونی بدون داشتن حکم از مراجع قضائی جرم محسوب شده و قابل پیگرد قانونی است.

در این موارد نیروی انتظامی موظف است حسب درخواست وزارت صنایع و معادن یا دارندگان مجوز بلافاصله نسبت به رفع تصرف و مزاحمت اقدام و متهم و یا متهمان را به مراجع قضائی معرفی نماید.

ب_ ماده «24» به شرح زیر اصلاح می‌گردد:

ماده «24»_ جهت تسریع در امر اکتشاف و بهره‌برداری از معادن، دستگاه‌های اجرائی مربوطه مکلفند حداکثر ظرف مدت دو ماه نسبت به استعلام وزارت صنایع و معادن جهت صدور پروانه اکتشاف در موارد ذیل اعلام نظر نمایند.

_ حریم قانونی راه‌ها و راه‌آهن.

_ در داخل شهرها و حریم قانونی آنها.

_ در حریم قانونی سدها و شبکه توزیع آب و حوضچه‌های سدها و قنوات.

_ در داخل جنگل‌ها و مراتع.

_ در حریم اماکن مقدسه و ابنیه تاریخی.

_ در حریم پادگانها و محل استقرار نیروهای مسلح.

در مناطق موضوع بند (الف) ماده «3» قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست عدم اعلام نظر در مهلت مقرر به منزله موافقت دستگاه‌های مزبور تلقی می‌شود.

تبصره: استعلام برای یک محل فقط یک بار و در مواقع صدور پروانه اکتشاف توسط وزارت صنایع و معادن تا حداکثر سه ماه صورت خواهد گرفت.

ج_ ماده «26» به شرح زیر اصلاح می‌گردد:

ماده «26»_ محدوده مربوط به اکتشاف و استخراج و انباشت و بهره‌برداری مواد معدنی و دفع مواد باطله واقع در منابع ملی بنا به تقاضای وزارت صنایع و معادن توسط سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور ثبت می‌گردد که مساحت این محدوده در مجوز صادر قید می‌شود و به عرصه عملیاتی معدن مربوط بوده و تا پایان عمر معدن به صورت اموال عمومی در اختیار وزارت صنایع و معادن خواهد بود و هرگونه عملیات خارج از مواد مندرج در مجوز‌هایی که صادر می‌شود به منزلت تصرف در اموال عمومی محسوب می‌شود.

ماده 41_دستگاه‌های اجرائی و سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی موظفند با رعایت قانون حداکثر استفاده از توان فنی، مهندسی، تولیدی و صنعتی و اجرائی کشور:

الف_ خریدهای داخلی (اعم از پروژه ای و غیر پروژه‌ای) با ارزش بیش از پنج میلیارد ریال را از طریق گشایش اعتبار ریالی و یا ارزی به نفع سازندگان داخلی انجام دهند.

ب_ صورت وضعیت کارهای انجام شده توسط پیمانکاران و صورتحساب (فاکتور) فروش سازندگان داخلی را ظرف مدت سی‌روز بررسی و وجوه آن را به ذی‌نفع پرداخت نمایند.

در صورت عدم تأیید صورت وضعیت‌های ارائه شده باید مراتب را با ذکر دلیل ظرف 30 روز کتباً به ذی‌نفع منعکس نمایند.

ج_ وزارت رفاه و تامین اجتماعی موظف است حق بیمه تامین اجتماعی پیمانکاران طرح‌های عمرانی و غیر عمرانی یا بدون مصالح و با مصالح را صرفاً بر مبنای لیست ارائه شده توسط پیمانکاران دریافت نماید.

ماده 42_فسخ و اصلاح احکام این قانون و یا الحاق به آن، از طریق قوانین دیگر معتبر نبوده و صرفاً از طریق اصلاح همین قانون مجاز خواهد بود.

این لایحه در «42» ماده و «7» تبصره در تاریخ ........ به تایید هیئت وزیران رسیده و جهت بررسی و تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود.

محمد‌رضا نعمت‌زاده حسن روحانی

وزیر صنعت، معدن و تجارتریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

تاریخ: سه شنبه 16 اردیبهشت 1393