Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت گفت: ۸۶ درصد واردات کالای واسطه، مواد اولیه تولید و ماشین‌آلات تولیدی است و 13.5 درصد دیگر مربوط به کالاهای مصرفی و اقلام اساسی مانند دارو است.

سید‌عباس حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس با اشاره به اینکه سایت سازمان توسعه تجارت از ابتدای سال جاری در حال به روز رسانی است، گفت: مخاطبان می‌توانند آخرین ابلاغیه و تصمیمات جدید را در حوزه مقررات صادرات و واردات از طریق این سایت مطلع شوند.

وی همچنین به این نکته اشاره کرد که بارها بسیاری از افراد به دلیل بی‌اطلاعی از یک بخشنامه جدید متضرر شده‌اند، در حالی که از این پس همزمان با ابلاغ بخشنامه جدید، آن را بر روی خروجی سایت قرار می‌دهیم، تا از هرگونه رانت اطلاعاتی پرهیز شود.

مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت افزود: اطلاعات مربوط به موافقت‌نامه تعرفه ترجیحی با سایر کشورها برای تجار در دسترس قرار گرفته، تا برای روان‌تر کردن تجارت از آن استفاده کنند.

وی در پاسخ به اینکه تعرفه امسال چه تغییراتی نسبت به سال گذشته داشته گفت: سعی کرده‌ایم تا کتاب مقررات صادرات و واردات شفاف‌سازی شود، تا حدی که زیرنویس‌ها حذف شده و از متن در داخل جداول گنجانده شود. همچنین با کد دار کردن کشورها اشخاص ذی‌نفع می‌توانند در مورد کالاهایی که با کشورهای مختلف موافقتنامه ترجیحی داریم، تصمیم‌گیری کنند.

به گفته مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه و تجارت متوسط تعرفه‌ها و سود بازرگانی نسبت به سال 92 نه تنها افزایش نداشته، بلکه جزئی هم کاهش داشته است.

حسینی خاطرنشان کرد: 7 هزار و 100 ردیف تعرفه داریم که متوسط حسابی تعرفه‌های ما در سال 92 رقم 19.71 بوده که این رقم در سال 93 به 19.65 رسیده است.

او معتقد است که دولت برای تامین مواد اولیه کالاهای اساسی و ورود ماشین‌ آلاتی که به تولید داخل کمک می‌کند و سود بازرگانی 2 هزار و 520 قلم از تعرفه‌ها صفر است، چرا که باید واردات این نوع محصولات تسهیل شود و به رشد تولید و افزایش سطح اشتغال کمک کند.

این مسئول در سازمان توسعه تجارت همچنین گفت: کالاهای مصرفی غیر ضرور حداکثر تعرفه‌ را دارند و میانگین موثر دریافتی یعنی آن چیزی که گمرک وصول می‌کند، حدود 7 درصد است که نشان می‌دهد 86 درصد واردات ما به کالاهای مربوط به تولید مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و ماشین‌آلات تولیدی است و 13.5 درصد دیگر مربوط به کالاهای مصرفی و اقلام اساسی مانند داروست.

 

1
تاریخ: چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393