Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
نشست مشترک فعالان بخش خصوصی و مدیران شرکت‌ها با هدف بازپرداخت تسهیلات حساب ارزی، با حضور جمعی از اعضای هیئت نمایندگان اتاق ایران، یکشنبه، 4 اردیبهشت ماه د رمحل همین اتاق برگزار شد. گفتنی است در این جلسه بیانه ای مبنی بر پیشنهادات فعالان اقتصادی برای جلوگیری از تعطیلی کارخانجات و ورشکستگی صاحبان سرمایه مطرح شد.

اقتصاد ایرانی: نشست فعالان بخش خصوصی و مدیران شرکت هایی که از تسهیلات حساب ذخیره ارزی برای تأسیس و یا توسعه کارخانجات تولیدی صنعتی استفاده کرده اند، برای جلوگیری از تعطیلی کارخانجات و ورشکستگی صاحبان سرمایه پیشنهادهایی در قالب یک بیانیه ارائه کردند.


اول اینکه با توجه به ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری به قوای سه گانه که حمایت از صنایع و تولیدات داخلی در اکثر بندهای 24 گانه آن تأکید شده است، اجبار کردن صاحبان صنایع به پرداخت بدهی های ارزی خارج از نرخ روز گشایش که توجیه اقتصادی، مالی و فنی، طرح های صنعتی بر مبنای آن صورت گرفته، منجر به کاهش تولید، افزایش بیکاری و احتمال توقع ورشکستگی صنایع را در پی خواهدداشت.


دوم، فعالان بخش خصوصی بخش خصوصی همچنین در بند دوم بیانیه خود به این نکته اشاره کردند که چون تمام بدهی های ارزی تهاتر شده توسط 4 بانک (صادرات، ملت، رفاه و تجارت) که به نرخ روز مبادله و تهاتر تبدیل به ریال و برابر

بخشنامه شماره 310632 / 91 به تاریخ 18 / 11 / 91 مندرج در ماده 19 بخشنامه مذکور محاسبه و در سررسید اقساط آن مطالبه می شود، انتظار داریم که شورای پول اعتبار با توجه به قانون بودجه سال جاری در جهت رفع تبعیض از تسهیلات گیرندگان حساب ذخیره ارزی برای تسویه بدهی سایر بانک ها از نظر تعیین نرخ مدت زمان بازپرداخت، نحوه تسویه و بخشودگی (مانند 4 بانک مذکور) تصمیم عادلانه ای بگیرند.


و پیشنهاد سوم این بیانیه که از سوی فعالان بخش خصوصی تأیید شده به این نکته اشاره دارد که اعتبارات اسنادی و بروات اعم از ریفاینانس مدت دار، نقدی و حوالجات از منابع مختلف بانک ها با حساب ذخیره ارزی که برای واردات مواد اولیه ماشین آلات و تأمین پروژه های صنعتی، خدمات فنی و مهندسی پرداخت شده است بر اساس نرخ روز گشایش و تسویه شود.


به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، در پایان این بیانیه آمده است: کاهش تورم، خروج از رکود، رشد تولید صادرات، افزایش اشتغال و کاهش بیکاری توسعه اقتصادی و رفاه و آسایش مردم آرزوی فعالان بخش خصوصی است.

تاریخ: دوشنبه 5 خرداد 1393