Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از اختصاص 100 میلیارد تومان از سوی دولت برای پرداخت جوایز صادراتی خبرداد و گفت: تصمیم دولت این است که به کالاهایی جوایز صادراتی تعلق گیرد که ارزش افزوده بالایی داشته باشند.

ولی اله افخمی راد در گفتگو با مهر گفت: شورای عالی صادرات در جلسه شب گذشته خود تصمیم گرفت تا بخشی از منابع مورد نیاز برای پرداخت جوایز صادراتی را تامین کند، بر این اساس اعضای شورا موافقت کردند که اعتبار لازم در بودجه سال اینده برای اعطای جوایز صادراتی در نظر گرفته شود که به این منظور، معادل 6 درصد ارزش صادرات خدمات فنی- مهندسی و 4 درصد ارزش صدور مصنوعات صنعتی،مورد موافقت  قرار گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: حداقل 100 میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت مشوق صادراتی و حمایت از صادرات مصنوعات صنعتی، کالاهای دانش‌بنیان و خدمات فنی و مهندسی در نظر گرفته شده است که با نهایی شدن این طرح در هیات دولت، مشوق‌های صادراتی پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین در جلسه شورای عالی صادرات، تخصیص 60 میلیارد تومان اعتبار از سوی وزارت اقتصاد و دارایی به گمرک، برای تامین حقوق ورودی مواد اولیه به کار رفته در کالای صادراتی مورد بحث قرار گرفت.

به گفته افخمی راد، قرار شد تا معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ،وزارتخانه های اقتصادی و دارایی و نیز صنعت، معدن و تجارت کار را بررسی بیشتری صورت دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان توسعه تجارت ایران نیز متن کامل مصوبات روز گذشته شورای عالی صادرات را منتشر کرده است:

بر این اساس مقرر شده تا پیش‌بینی اعتبار لازم در بودجه سال 94برای اعطای جوایز صادراتی، معادل 6 درصد ارزش صادرات خدمات فنی ـ مهندسی و 4 درصد ارزش صدور مصنوعات صنعتی،مورد موافقت اعضا قرار گرفت.

رفع محدودیت از صادرات کالا

ایجاد محدودیت در صادرات کالا برخلاف قانون برنامه پنجم توسعه است و در این جلسه، رفع محدودیت از صادرات کالاهای صنعتی که ارز یارانه‌ای دریافت نمی‌کنند، مطرح و بررسی بیشتر این مسئله،به هیات دولت واگذار شد.

صدور ضمانت‌نامه بانکی برای صادرکنندگان

در این جلسه مقرر شد برای تسهیل صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی، با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر راه و شهرسازی و روسای بانک مرکزی، بانک توسعه صادرات و صندوق توسعه ملی، جلسه‌ای تشکیل و راهکارهای ایشان، ظرف مدت یک ماه به هیات وزیران ارائه شود.

مجوز خروج موقت ماشین‌آلات برای اجرای طرح‌های عمرانی

همچنین مشکلات طرح خروج موقت ماشین‌آلات عمرانی جهت اجرای پروژ‌ه‌های فنی ـ مهندسی در خارج از کشور را مورد دیگر مطرح شده در این جلسه خواند که با موافقت اعضا، صدور مجوز به کمیته ماده 19 واگذار شد.

حقوق ورودی مواد اولیه کالاهای صادراتی

در جلسه شورای عالی صادرات، تخصیص 60 میلیارد تومان اعتبار از سوی وزارت اقتصاد و دارایی به گمرک، برای تامین حقوق ورودی مواد اولیه به کار رفته در کالای صادراتی مورد بحث قرار گرفت و بررسی‌های بیشتر در این خصوص به معاونت راهبردی رییس جمهور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، و وزارت اقتصاد و دارایی ارجاع داده شد

حذف فرایند اخذ گواهی استانداردبرای صدور کالا

حذف فرایند دریافت گواهی استاندارد از کالاهایی که دارای نشان استاندارد هستند و صادرات بدون مانع این قبیل کالاها و افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات معادل ریالی 5/1 میلیارد دلار، از جمله پیشنهادات مورد موافقت در جلسه شورای عالی صادرات بود.

تاریخ: سه شنبه 3 تیر 1393